Прием заказов
0 (800) 33-32-43
Отдел консультации
0 (800) 33-72-73
0

Инструкция по выращиванию баклажанов: от выбора семян до высадки

Овоч, родом з Індії, має не лише глибокий колір, а й відмінні смакові якості. Баклажан — низькокалорійний продукт, тому швидко насичує організм поживними мікроелементами та вберігає від зайвих кілограмів. Нещодавно вчені відкрили його протиракові властивості.

Баклажан є однією з найпримхливіших рослин, тому перед початком посіву радимо вам старанно вивчити всі особливості та врахувати рекомендації фахівців. Вирощування цього овоча у відкритому ґрунті не приносить зайвих клопотів, але доведеться достатньо попрацювати над розсадою. Ми розкажемо вам про основні факти, на які необхідно звернути увагу при вирощуванні розсади баклажанів у домашніх умовах.

Який сорт баклажанів обрати?

Інструкція по вирощуванню баклажанів: від вибору насіння до висадки у відкритий ґрунт фото 1

Краще обирати ранні сорти для вирощування, вони підходять для нашого клімату і урожай можна зібрати вже влітку:

 • Король півночі — ранній сорт, морозостійкий. З 1 кущика можна зібрати до 4 кг овочів, підходить для заготовок на зиму;
 • Бібо — сорт білого кольору. Один може важити близько 500 г;
 • Чорний красень — виростає до 200 г, на вигляд плоди майже чорні. Кущ дає приблизно 3 кг. Сорт не витримує заморозків;
 • Альбатрос — не має пустот, довго зберігається і підходить для заготовок;
 • Марципан — грушоподібний, має глибокий фіолетовий тон та відмінні смакові якості;
 • Вакула — витримує перепади температури, а один кущ дає 8 кг плодів.

Підготовка насіння баклажанів

Інструкція по вирощуванню баклажанів: від вибору насіння до висадки у відкритий ґрунт фото 2

Перед покупкою перевірте термін придатності та зверніть увагу на упаковку, можливо насінню потрібна передпосівна підготовка.

 1. спосіб — обробити насіння марганцевим розчином. У воді + 50°С насіннєвий матеріал потрібно тримати приблизно 20 хв, потім сіяти і пророщувати.
 2. спосіб — термічний. У гарячу воду температурою 52-55°С поміщаємо насіння (рекомендуємо використовувати термос та марлеві мішечки). Через 30 хв дістаємо та охолоджуємо в прохолодній воді.

Важливо, якщо ви живете у прохолодному кліматі, якому притаманні різкі перепади температури, рекомендуємо провести загартовування. Для цього вам необхідно помістити насіння баклажанів на 48 годин в холодильник, після чого дістати і тримати 24 години при кімнатній температурі, процедуру проводити два рази.

В який період потрібно починати посів баклажанів?

Інструкція по вирощуванню баклажанів: від вибору насіння до висадки у відкритий ґрунт фото 3

Досвідчені городники знають, що потрібно орієнтуватися на період 50-70 днів, саме стільки часу повинно минути перш ніж висаджувати рослину у відкритий ґрунт. Тому посів даного овочу припадає на першу декаду лютого. Якщо ви проживаєте у теплому регіоні, то радимо вам сіяти баклажани на розсаду в березні. А якщо ваша мета —  виростити овоч на зберігання, то посів краще робити наприкінці квітня. Сприятливі дні для цього можна визначити за посівним календарем поточного року. Важлива деталь — ні в якому разі не можна сіяти баклажани на розсаду на повний чи молодий місяць.

Як обрати підходящий ґрунт?

У першу чергу ґрунт потрібно продезінфікувати. Для цього можна пропекти його в духовці. Ґрунтову суміш можна купити в спеціалізованому магазині, але краще таки зробити її самостійно. Вона повинна бути пухка і рихла, з нейтральним рівнем рН. Зазвичай досвідчені городники роблять наступним чином — змішують родючий чорнозем з магазинним ґрунтом, після чого додають пісок та вермикуліт.

Вирощування баклажанів розсадним методом

Інструкція по вирощуванню баклажанів: від вибору насіння до висадки у відкритий ґрунт фото 4

В якій тарі вирощувати розсаду — ваш вибір. Наприклад, при посіві в стаканчики або горщики, варто заповнити їх на ¾ ґрунтовою сумішшю, а потім висіяти насіння і  злегка зволожити водою. Фахівці радять присипати все зверху тоненьким шаром ґрунту. Після посіву баклажанів ємність необхідно накрити плівкою. Субстрат не можна утрамбовувати, таким чином ґрунт насичується киснем. Якщо ви вирішили сіяти насіння в ящик, то для початку наповніть його ґрунтовою сумішшю на 7-8 сантиметрів. Потім баклажани висівають в борозни на оптимальній відстані 5 сантиметрів. Але згодом доведеться додатково займатися пікіруванням саджанців.

Рекомендований догляд за розсадою баклажанів

Інструкція по вирощуванню баклажанів: від вибору насіння до висадки у відкритий ґрунт фото 5

До появи перших паростків, тару, в якій знаходиться розсада, необхідно накрити плівкою та тримати в теплому неосвітленому місці. Оптимальною є температура в 25-30°С. Після перших сходів, розсаду необхідно перемістити на світло і знизити температуру до 14-16°С. Баклажанам, щоб добре себе почувати, потрібно багато вологи, тому їх слід регулярно поливати. Вносити добрива (калійна сіль з сечовиною та розчин суперфосфату) необхідно два рази: перший — коли проростуть 2 листочки, другий — через 2 тижні після першого.

Висадка розсади баклажанів у відкритий ґрунт

Інструкція по вирощуванню баклажанів: від вибору насіння до висадки у відкритий ґрунт фото 6

Перед тим як висаджувати сіянці у відкритий ґрунт, їх необхідно підготувати. Щоб уникнути стресу для рослини, за 2-3 тижні до запланованої висадки баклажани необхідно виносити на свіже повітря — проводимо процедуру загартовування. За 10-15 днів рослини обприскують 0,5% розчином мідного купоросу. Пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт можна тільки тоді, коли нічна температура сягатиме не нижче 15°С. Перший час після висадки радимо накривати грядку плівкою на ніч. Вдень, якщо температура буде більш ніж 18°С, захисний шар можна зняти. Пересадку потрібно виконати до періоду бутонізації.

Обираючи місце для майбутньої грядки, варто врахувати декілька моментів: воно повинно бути добре освітленим та захищеним від вітрів. Краще вибрати ділянку, на якій раніше вирощувалися капуста, огірок, цибуля, багаторічні трави, але ні в якому разі не картопля, перець, томати. За добу до висадки саджанці добре поливають. Висаджують розсаду у вечірній час або похмуру погоду на початку червня. Ґрунт навколо рослини ущільнюють, а зверху насипають мульчу з торфу.

Догляд за баклажанами протягом літа

 1. Після дощу потрібно розпушувати землю, таким чином земля насичується киснем.
 2. Воду краще день відстоювати і поливати рослини після заходу сонця.
 3. Регулярно очищати від бур’янів та шкідників.

Отож, щоб урожай вчасно дозрів у нашому кліматі, краще обирати ранні сорти. Потім перевірити термін придатності насіння та провести передпосівну підготовку. За посівним календарем поточного року визначаємо оптимальну дату для посіву, враховуючи період 50-70 днів, до висадки у відкритий ґрунт. Обираємо правильну землю і сіємо насіння розсадним методом. За порадами досвідчених городників, декілька разів вносимо добрива і готуємо розсаду до висадки у відкритий ґрунт. Висаджуємо, враховуючи середньодобову температуру. Подальший догляд включає в себе щоденний полив та регулярне очищення від бур’янів та шкідників. Навіть якщо у вас зовсім немає досвіду у вирощуванні баклажанів, дотримуючись цієї інструкції, ви зможете виростити здоровий урожай з першого разу.

Опубликовано: 22 фев 2019
Просмотров: 2515
(Голосов: 0, Рейтинг: 0)
Оставить отзыв
Оценка
Добавить один или несколько файлов